“Lote no Izgudrotāju ciema”: kāri gaidītā grāmata bērniem!

Nule grāmatnīcu plauktos nonākusi krāšņi ilustrētā grāmatiņa bērniem – “Lote no Izgudrotāju ciema”, kura jau pāris dienu laikā ierindojas pirktāko Zvaigznes ABC grāmatu sarakstā! Kurš gan labāk var raksturot izdevumu kā tās galvenie lasītāji, tāpēc lūdzam šoreiz izteikties māmiņai Zanei un viņas četrgadīgajai meitiņai Grietai!

Īsi par grāmatiņu

Krāšņi ilustrētajā, attapīgiem mūsdienu bērniem paredzētajā grāmatā vēstīts par nepārspējamu, pasaulē vienīgo Izgudrotāju ciemu, kas no citiem ciemiem atšķiras ar to, ka tajā aumaļām, uz katra soļa tiek izgudrots tas, kas šķietami normālam cilvēkam nerādītos pat sapņos. Nu, piemēram, burkānu pārstādīšanas ierīce, no virtuves piederumiem sameistarots radioaparāts… Pasaulē ir daudz šķietami neiespējamu, brīnišķīgu ideju, un dažām no tām līdzās stāvējusi pusaugu skuķe Lote.

Par viņas piedzīvojumiem un par to, ka dzīve būs interesanta, ja vien pats būsi interesants, ir šī grāmata. Animācijas kinofilma, kas izrādīta arī Latvijas TV, palikusi prātā gan lieliem, gan maziem.

Par grāmatu „Lote no Izgudrotāju ciema” stāsta Grietas (4) mamma Zane:

Multfilma par sunīti Loti mūsmājās savulaik piedzīvoja godpilno statusu „vismīļākā multene”. Tolaik trīsgadīgā Grieta to gribēja skatīties katru dienu tam atvēlētajā laikā un darīja to tik bieži, līdz zināja no galvas katru vārdu un epizodi. Vienā brīdī gan apnika un mīļākās multenes vietu ieņēma nākamās filmiņas. Bet nu – kad pagājis gandrīz gads un mūsu rokās nonākusi grāmata par Loti – tik krāsaina un liela! – Lote atkal ir viens no mīļākajiem varoņiem Grietas pasaku pasaulē.

Lote ir viens no mīļākajiem varoņiem arī man – Grietas mammai, jo šī suņu meitenīte, manuprāt, ir labs piemērs, no kā mācīties to, kādai jābūt meitenei – zinātkārai, enerģiskai un draudzīgai. Pati Grieta par vērtībām vēl īpaši nedomā, viņai darbojas cits vērtēšanas princips – patīk vai nepatīk. Un, ja patīk, tad no tā, protams, arī mācās. Lote Grietai patīk. Kad vaicāju kāpēc, viņa saka: „Lote ir tāda kā es – kleitā un kurpēs!”

Nu lielās bilžu grāmatas lasīšana uz laiku kļuvusi par mūsu ikvakara gulētiešanas rituāla sastāvdaļu. Es par šo izvēli priecājos, jo arī man patīk palasīt Loti – tā uzlabo garastāvokli pirms miega. Ir joki, ko Grieta vēl nemaz nesaprot, un tad brīnās, par ko es smejos. Piemēram, zaķis Adalberts pirms atbildīga pasākuma, kur viņu bildēs avīzei, mazgājas vannā un prasa sievai, lai noberž muguru, bet sieva iebilst, ka nav jau jēgas to darīt – muguru tāpat nebildēs.

Katra grāmatas nodaļa, manuprāt, ir tieši tik gara, cik garai jābūt vienai vakara pasakai, un, tā kā Grietai vienmēr ļoti gribas zināt, kas notiks tālāk (lai gan tas viņai jau sen zināms), – nākamajā vakarā tas ir labs iemesls ātrāk doties pie miera. Kad lasījums pabeigts, Grieta palūdz „paskatīties bildītes” un vēl kādas desmit minūtes pavada, pētot zīmējumus. Gadās arī aizmigt grāmatas apskāvienos.