Jūgendstila atdzimšana Līgatnē

Iepazīstinot ar savu valstību – milzīgu, pēc kokmateriāla un lakas smaržojošu galdniecību, Uģis saka: «Mēs nevis ražojam, bet radām mēbeles. Esmu gandarīts, ka kopā ar mani ir un katru ideju atbalsta brālis Juris un visi darbinieki. Šodien labs un radošs kolektīvs arī ir zelta vērts. Tāpēc jau izdodas, jo strādā galdnieki ar lielo burtu. Ziniet, kā tādus var atpazīt? Viņi nekad, nekādā situācijā uz dēļa neuzkāps ar netīrām kājām.«

1. atziņa

Mēbeli radīt ļauj klienta drosme

Uģis vēl mācījies «lietišķajos» un jutis – vēlas darīt kaut ko īpašu, gandrīz vai traku. Kad nopircis grāmatu par Goudi stilu, sapratis – ir atrasts īstais ceļš. Pirmā izpausme ar jūgenda rokrakstu bijušas jau pieminētās kāpnes «Čirī». Vēlāk sekojuši neskaitāmi pētījumi literatūrā un muzejos daudzās Eiropas valstīs un tapušas paša zīmētas skices.

– Goudi jūs nekopējat, par kādu stilu var runāt «Armandi»?

– Reizēm smejos, ka reiz būs brāļu Krieviņu stils, bet pašlaik to mīļi saucam par «darbietilpīgo stilu». Mēs pamatos it kā strādājam jūgendstilā un pieminam Goudi kā vienu no tā pamatlicējiem. Taču patiesībā jau viņš radīja savu, īpatnēji filozofisko izpratni par jūgenda mākslu – novatorisku, nebijušu, traku. Atklāti sakot, no visa tā, kas top manā galvā, es arī droši vien nojuktu tāpat kā Goudi, bet man ir lielisks palīgs – brālis. Es radu ideju – viņš tehnisko izpildījumu.

– Pirmajām kāpnēm sekoja nākamās, tad vēl vienas, tad kamīni un beidzot mēbeles. Jūs īpaši nereklamējaties, bet pasūtījumu tomēr netrūkst.

– Man mākslinieku aprindās ir daudz draugu, kuri mūs iesaka klientiem. Savukārt viņi cits pie cita mūsu darbus ierauga un tā mūsu adresi uzzina.

– Kas attiecas uz klientiem – viņu vārdi runā paši par sevi. Konfidencialitātes dēļ nenosauksim cilvēkus, kuru dzīvokļus grezno «Armandi» mēbeles, taču – visam galā stāv ļoti biezs naudas maks.

– Viennozīmīgi. Un šis maks mums dod drosmi radīt mēbeles, jo tiem cilvēkiem savukārt ir bijusi drosme mums uzticēties. Mēbeļu pasūtīšanas brīdī jau ir tikai skice, no kuras daudz saprast nevar. Protams, ir izgatavoto un pārdoto oriģinālmēbeļu fotogrāfijas, ir koksnes paraugi, tomēr klientam ir jācenšas iztēloties, ko viņš saņems gatavu tieši sev. Tādēļ man prieku sagādā, ka visiem līdz šim bijušajiem klientiem ir laba izpratne arī par mākslu un stiliem.

– Cik maksā jūsu mēbeles?

– Piemēram, standarta guļamistabas iekārta no ķirškoka – ap desmit tūkstošiem latu. Man pašam vairāk patīk gatavot atsevišķas lietas, taču ir klienti, kam vajag apmēbelēt visu dzīvokli, pat visu māju. Mums tas noteikti ir finansiāli izdevīgāk, kaut gan laiku prasa lielu. Esmu strādājis arī pie ļoti interesantiem projektiem, izpildot to īpašnieku pasūtījumus, kuriem pieder jūgendstila ēkas Vecrīgā.

– Jums pašam mājās arī ir «Armandi» tapušie darbi?

– Nav. Divu iemeslu dēļ. Pirmais – es nevaru finansiāli kaut ko tādu atļauties. Otrs – no visa šā ikdienas darba esmu tā noguris, ka atslēgties gribu un spēju pilnīgā askētismā.

2. atziņa

Jāpazīst koks un mākslinieki

Brāļu Krieviņu mēbeles top tikai no Āfrikā augošu koku koksnes, bet mūsu pašu bērzu un melnalksni izmanto vienkāršāku detaļu, piemēram, skapja iekšējo plauktu, gatavošanai, kā arī krēsliem un galdiem. Klientu visiecienītākais esot riekstkoks un ķirškoks, ir strādāts ar ārkārtīgi dārgo zebrano un palisandru, kas maksā 28 tūkstošus latu kubikmetrā. Uģis uzzinājis, ka dažās noliktavās Eiropas valstīs vairs vispār glabājas tikai pāris kubikmetri no svešzemju kokiem, kas vairs nekur pasaulē neaug. Tādēļ palisandru no noliktavas Zviedrijā, kur ir pusotra kubikmetra šīs dārgās koksnes, izrādās, pārdod vien kilogramos, lai izgatavotu šaha figūriņu galviņas vai nelielā laukumiņā apdarinātu atslēgu caurumus.

«Armandi» mēbeles atkarībā no sarežģītības pakāpes gatavas ir vairākos mēnešos, taču reizēm no skices līdz uzstādīšanai paiet pat gads. Bieži mēbelēs tiek iestrādātas arī vitrāžas, bronzas rokturi, apkalumi, skulptūras. To visu Uģis pasūta saviem draugiem māksliniekiem un priecājas, ka tādā veidā arī viņus nodrošina gan ar darbu, gan ienākumiem.

Kaut gan mākslas grāmatu «Armandi» biroja plauktos netrūkst, ik pa brīdim vajagot atsvaidzināt zināšanas padarbojoties praktiski, un tad lieti noder restaurēšanas pasūtījumi. Pašlaik tiek strādāts Fītinghofa mājā Rīgā, bet galdniecībā savu kārtu gaida sena kumode un – viena traka ideja. «Ginesa rekordu grāmatā ir lielākais, bet vienkārši krēsls, taču brāļi Krieviņi izgatavos pasaulē lielāko jūgendstila krēslu. Noliksim to Pleskavas šosejas malā, un lai tad garāmbraucēji iegriežas mūs apciemot un paskatīties, kur tādas lietas top,» atklāj Uģis.

3. atziņa

Sevis apliecināšanai vajag pasauli

3. jūlijā Japānas galvaspilsētā atklās 3. starptautisko mākslas triennāli, kurā apskatei izliktas arī «Armandi» mēbeles. Tās radītas gan dzīvokļiem, gan sadzīvei, piemēram, pastkastīte un būda sunim.

Uģis: «Šī būda ir kaut kas ārkārtīgi unikāls, un tajā dzīvos pat īsts suns. Mēs ar brāli pirms kāda laika ar viņu iepazināmies, kad bijām aizbraukuši uz Japānu un nomērījām, cik liela «māja» dzīvniekam jāgatavo. Vispār uz Japānu es lieku lielas cerības arī nākotnes ziņā. Pašlaik, cik apskatījuši internetā, daudzi mums veltījuši milzīgas sajūsmas pilnas atsauksmes, jo Uzlēcošās saules zemē Antonio Goudi un viņa jūgendstila izpratni uzskata par pasaules brīnumu. Savukārt mums brīnums un pagodinājums ir piedalīšanās izstādē, kurā esam nokļuvuši, pateicoties draugam māksliniekam Aigaram Bikšem. Ja vēl Tokijas Mākslas galerija uzņemtos noorganizēt tikai mūsu mēbeļu izstādi, kā tas nereti notiek pēc procentuāli lielas apmeklētāju atsaucības iegūšanas, tas būtu vērtējums, par ko pagaidām neiedrošinos sapņot.«

***

UĢIS KRIEVIŅŠ

– SIA «Armandi» īpašnieks Cēsu rajona Līgatnē;
– nodarbojas ar jūgendstila mēbeļu ražošanu;
– beidzis Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu;
– uzņēmumā nodarbināti 20 strādājošie.
– 1996. gadā kopā ar brāli Juri uzsākts individuālais darbs mēbeļu gatavošanā;
– tajā pašā gadā izgatavotas kāpnes galerijai «Čiris» Rīgā, Jāņa sētā.
– 2001. gadā nopirkta kādreizējās firmas «Versales» mēbeļu ražotne Līgatnē;
– materiāla iepirkšanai, kā arī augstražīgu rokas instrumentu iegādei atvērta kredītlīnija Unibankā;
– pašreizējie kredīti ir ap 15 tūkstošiem latu.
– atbilstoši šādam – spāņu arhitekta Antonio Goudi stilam SIA «Armandi» Latvijā darbojas vienīgie;
– galdniecība būs arī vienīgā, kas pārstāvēs valsti starptautiskajā mākslas triennālē Japānā šā gada jūlijā.